Herényi Levente miután a budapesti I. István Gimnázium fizika-kémia tagozatán végezve sikeres érettségi vizsgát tett, továbbtanulását az Eötvös Loránd Tudomány-egyetem fizikus szakán folytathatta. 1979-ben jeles eredménnyel fejezte be egyetemi tanulmányait. Azóta - megszakítás nélkül - a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, mai nevén a Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézetében tevékenykedik. Diplomamunkáját a statisztikus fizika szak-területéhez tartozó témából készítette. Későbbi tudományos munkáját, amely a biológiai fizika, illetve a biofizika tárgy-körében felmerülő problémák megoldására irányult, e választás nagymértékben segítette.
Kutatási területe nagy kiterjedésű, kezdetben a baktérium-populációk rezisztenciájának kialakulását tanulmányozta, majd a fehérjedinamika fontos kérdéseivel foglalkozott, később a mesterséges lipidmembránok porfirinekkel való kölcsönhatását vizsgálta. Mindemellett bakteriofágokkal, DNS-sel és vírusokkal végzett optikai spektroszkópiai, valamint egyedimolekula-módszerekkel végzett kísérletek eredményeit analizálta.
Oktatómunkát több Karon is végzett, az orvosi biofizika, biofizika, illetve statisztika tantárgyak keretében. A jelenlegi könyv előzménye az az éveken át tartó kurzus volt, amelynek a „Biofizika haladóknak” címet adta. Minőségi oktatásának elismeréseként megkapta a „Semmelweis Egyetem Kiváló Oktatója” megtisztelő kitüntetést, de emellett a „Kiváló TDK témavezető” címet is megszerezte.
A Semmelweis Kiadóval sem újkeltű a kapcsolata. Még a 80-as években „matematikai függeléket” írt Tarján Imre professzor „A biofizika alapjai” című könyvéhez. Később az „Orvosi biofizikai gyakorlatok” című jegyzet létrehozásában vállalt komoly szerepet, majd írt egy „Statisztika és Informatika” című könyvet is.