Igazságügyi orvostan / 5. átdolgotott és bővített kiadás
Szerző(k)/Szerkesztő(k):
Sótonyi PéterOldalszám: 556
ISBN: 9789633315798
Nyelvek: magyar
Fileméret (pdf): 50 MB
Kiadó: Semmelweis Kiadó
Impresszum
Leírás:
Az olvasó, az orvos- és szakorvosképzés számára készült Igazságügyi Orvostan 5. kiadásának új ismereteket magába foglaló e-könyvét tartja a kezében. A szerzők abban a meggyőződésükben egészítették ki a tankönyv egyes fejezeteit, hogy az ismeretek és a tudás megszerzésének változatlanul meghatározó eszköze, a tankönyv, illetve annak elektronikus (e-könyv) kaidása.
A könyv hozzájárulása is kíván lenni a korszerű szemléleti és tartalmú, valamint ténylegesen nagy hagyományokkal rendelkező magyar igazságügyi orvostan színvonalához. A könyv szerzői joggal remélik, hogy a tartalmában kiegészített tankönyv további segítséget fog nyújtani a graduális és posztgraduális képzésben és mindazoknak, akik mélyebb ismereteket kívánnak szerezni az igazságügyi orvostan tárgyköréből és gyakorlatából.
A törvényszéki eljárás során elrendelt boncolásokkal először a középkorban, a Bolognai Egyetemen találkozunk, ahol mind az orvos, mind a jogi oktatás magas színvonalon történt. Magyarországon a törvényszéki orvostan oktatása 1781-ben kezdődött, az államorvostannal együtt, a Nagyszombati Egyetemen. A tárgy előadói kiemelkedő személyiségek voltak, mint Plenck József, Jakab, Rácz Sámuel, id. Bene Ferenc és Rupp Nepomuk János. Megalapozták a tanterv egyetemi oktatásának színvonalát, igazodva az európai elvárásokhoz. Az igazságügyi orvostan művelői részesei a magyar egészségügynek. A tudományterület kritikus szemléletű alkalmazott tudomány. A jog diszciplínákból és szakorvostudomány eredményeiből egyaránt merít. A gyakorlatából adódik, hogy a tényeket dinamikus összefüggésükben vizsgálja. A magyar törvényszéki, majd igazságügyi orvostan történetében mindenkor a kritikus, oknyomozó és önálló alapokra építkezés jellemző. Az igazságügyi orvostan művelői részesei a magyar egészségügynek. A feladatuk nem lehet más, mint segíteni az egészségügy profilaxisát, a gyógyító orvostudomány gyakorlatát és egyidejűleg eleget tenni a bűnüldözés terén a rájuk háruló bizalmi feladatoknak. Az igazságügyi orvosszakértők ma is a magyar egészségügy részesei. Szakértői munkájukban tudományosan gondolkodó, jogi és kriminalisztikai ismerettel rendelkező orvosok, de nem lehetnek sem bírók, sem ügyészek, sem nyomozók. Az igazságügyi orvostan tapasztalatai határozottan segítették és napjainkban is segítik az egészségügyi ellátórendszer gyakorlatát és működését. A magyar törvényszéki, majd igazságügyi orvostan a XIX. század végétől a nemzetközi szintre emelkedett. Annak kiváló művelői, mint Arányi Lajos, Kenyeres Balázs, Orsós Ferenc, Incze Gyula, Beöthy Konrád, Jankovich László, Ökrös Sándor és Somogyi Endre, a teljesség igénye nélkül, magas színvonalon tartották a tudományterületüket.