Orvosképzés
A graduális és posztgraduális képzés folyóirata
2024; XCIX. évfolyam, 2:309-392. Klinikai szakpszichológia
Leírás:
Vendégszerkesztő: PERCZEL-FORINTOS DÓRA
Örömmel adjuk a kedves kollegák kezébe az Orvosképzés tematikus számát a klinikai szakpszichológiáról, amelyben áttekintjük a legkorszerűbb pszichológiai intervenciókat. Az utóbbi 30 évben ezen a szakterületen is hatalmas fejlődésnek és szemléletváltásnak lehettünk szemtanúi, amit a világjárvány tapasztalatai csak felgyorsítottak. A klinikai szakpszichológus legfontosabb tevékenysége ma már a pszichoterápia, eltérően a korábbi pszichodiagnosztikai fókusztól. Ez ma különösen fontos, mert a mentális zavarok egyre növekvő aránya, különösen a fiatalkorúak esetében kezd ijesztő méreteket ölteni. Világossá vált, hogy még a leggazdagabb országok egészségbiztosítási rendszerei sem képesek az összes rászoruló számára pszichés támogatást, még kevésbé egyéni pszichoterápiát biztosítani. A klinikai pszichológiai kutatások egyre intenzívebb, fókuszáltabb és hatékonyabb módszerek kidolgozásához vezettek, ezek közül kiemelkednek az alacsony és magas intenzitású kognitív pszichológiai intervenciók. Kötetünk első négy tanulmányában ezért a mai kor sürgető kihívásaira adott, a serdülõk és felnõttek kezelésében hatékony pszichoterápiás módszereket mutatjuk be.
A pszichés megbetegedéseken túlmenõen az is nyilvánvaló, hogy a folyamatos megterhelés hatással van az egyén szervezetére és a legkülönfélébb fizikális elváltozásokhoz vezethet. A krónikus betegségek kialakulásában, lefolyásában, a betegséggel való együttélésben vagy egy nehézséget jelentõ állapottal, például meddõséggel, krónikus fájdalommal vagy demenciával való a megküzdésben is fontos szerepük van a pszichés tényezõknek. Épp ezt a célt szolgálják az alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók (LIPI), amelyek olyan problémafókuszú, idõhatáros és rövid pszichológiai módszereket foglalnak magukban, melyek hatékonyan alkalmazhatók az ellátás különböző szintjein (alap- és szakellátás). A kötetben szemelvényeket adunk a krónikus betegséghez társuló pszichés zavarok kezelésének lehetőségeibõl, a szülészeti, onkológiai, fül-, orr-, gégészeti vagy az urológiai osztályokon dolgozó klinikai szakpszichológusok tevékenységéből. Végül, a stressz-szel és a COVID-19 óta rendkívül gyakori egészség-szorongással, sőt, traumatizációval való megküzdésben mindenkinek, de leginkább az egészségügyben dolgozó ápolóknak és orvosoknak szükségük lehet olyan készségekre, amelyekkel nagy megterhelés ellenére is képesek lelki egyensúlyuk fenntartására. Ebben egy õsi, ám a medicinában újra felfedezett módszer, a mindfulness nyújthat segítséget, amely Tanszékünk egyik fontos kutatási területe, és amelyrõl szintén olvashatnak egy tanulmányt. Kötetünket olyan témával zárjuk, amely az egyénen túlmutató, ám a teljesítõképességét és egészségi állapotát nagymértékben meghatározó szervezet (munkahely) pszichológiai fejlesztésének lehetõségeit foglalja össze.
Ezúton szeretnénk megköszönni Rektor úrnak és az Orvosképzés szerkesztőbizottságnak, hogy a klinikai szakpszichológiának lehetőséget adott tevékenységének bemutatására. Jó olvasást kívánunk!
Tartalom:
Perczel-Forintos Dóra
Előszó
Perczel-Forintos Dóra, Antal-Uram Dóra
A modern klinikai pszichológiai ellátás színterei: alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók alkalmazása az alapellátásban és a szakellátásban
Zinner-Gérecz Ágnes, Miklósi Mónika
Kognitív viselkedésterápiás módszerek jelentősége a pszichoterápiás ellátásban
Perczel-Forintos Dóra, Kovács Illés Áron , Elek Lívia
Intenzív kognitív viselkedésterápiás csoport pánikbetegség kezelésére
Miklósi Mónika, Greskó Martina, Takács Liza
Aggasztó tendenciák: a serdülők mentális egészsége és a pszichoterápiás ellátás jelentősége
Lohn Andrea, Szigeti F. Judit, Sipos Miklós
Gyermekáldásra várva – a klinikai szakpszichológus szerepe az asszisztált reprodukció területén
Csenki-Knyihár Anna, Illés Szilvia
Jó gyakorlatok: a koraszülötteket ellátó személyzet és a szülők professzionális pszichológiai segítése
Szigeti F. Judit, Bokk Orsolya, Kazinczi Csaba
Klinikai pszichológia a fül-orr-gégészetben
Perczel-Forintos Dóra, Sal Dorottya, Virág Márta
Krónikus fejfájás kezelése tudatos jelenlét alapú kognitív terápiával: remények és eredmények
Guttengeber Anna, Kopa Zsolt
A klinikai pszichológia szerepe a férfi szexuális zavarok kezelésében
Szekeres Tamás, Dank Magdolna, Vizin Gabriella
Pszichoonkológiai intervenciók – bizonyítékokon alapuló pszichoterápiás ellátás krónikus testi betegségekben
Szekeres Tamás, Kresznerits Szilvia
Pszichoterápia időskorban: bizonyítottan hatékony kognitív viselkedésterápiás módszerek
Kresznerits Szilvia, Zinner-Gérecz Ágnes
Mindful orvoslás: az orvosok jól-létének védelme a reziliens egészségügy jövőjéért 379
Felleginé Takács Anna
Asszertív kommunikáció – útiterv a jobb munkahelyi kapcsolatokhoz