Kotsis Lajos szülővárosa premontrei gimnáziumában klasszikus mûveltségre tett szert. A szerzõ útja a marosvásárhelyi egyetem elvégzése után a nagy múltú nagyváradi közkórház sebészetérõl a szegedi Sebészeti Klinikán át a budapesti Korányi Intézet Mellkassebészeti Tanszékére vezetett. A Kulka Frigyes irányította tanszék gyakorlatában sikerült meghonosítania a nyelőcsősebészetet. Két évtized múltán a Semmelweis Egyetem magántanára lett.
Már fiatal sebészként elkötelezte magát a kibontakozó nyelõcsõ-sebészet mûvelése mellett; akkori eredményei doktori disszertációban (1973) tükröződtek. A világhírű japán sebész, K. Nakayama meghívottjaként a Tokióban, 1980-ban életre hívott International Society Disease of Esophagus egyik alapítója. További tevékenységére e társasághoz és a hasonló szellemiségű, európai székhelyű OESO-hoz, GEEMO-hoz fûzõdõ kapcsolata nyomta rá a bélyegét. Mûtéttechnikai újításai, elképzelései képezték a tárgyát ezen társaságok, másfelől a közép-európai Trilaterális és az európai Mellkassebész Társaság (ESTS) éves kongresszusain tartott előadásainak. Tevékenysége alapján az European Board of Cardio-thoracic Surgeonsba választották.
Meghívottként számos európai és tengerentúli sebészeti klinikák életébe pillantott be. A nyelőcső-sebészeti eljárások hatékonyságát és határait feszegetõ közleményeit vezető külföldi lapokban, kongresszusi kiadványokban jelentette meg. Környezetében országos intézetek és klinika élére került sebészek nevelõdtek. Életművét 2004-ben Sauerbruch-érdemplakettel jutalmazták.
Kotsis Lajos