Kolloidkémiai laboratóriumi gyakorlatok
Szerző(k)/Szerkesztő(k):
Csempesz FerencKiadás éve: 2016
Kiadás: Negyedik, javított kiadás
ISBN: 9789633313831
Méret: B/5
Kötés: Puhatáblás, fényes fólia
Nyelvek: magyar
Kiadó: Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió
Impresszum
Leírás:
Negyedik, javított kiadás (2016)
A gyógyszerészképzés követelményeinek és szakmai igényeinek megfelelően az 1967/68. tanévben kezdődött a kolloidika oktatása a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. 1995-ben jelent meg a gyógyszerészhallgatók számára írt Kolloidkémiai laboratóriumi gyakorlatok című jegyzetünk első kiadása, aminek megírásában az ELTE Kolloidkémiai és KoIloidtechnológiai Tanszékének több munkatársa vett részt.
Az ún. nanotudományok és technológiák jelentős fejlődése révén az elmúlt másfél évtizedben tovább bővült a klasszikus kolloidika elméleti tárgyköre és korszerűsödtek kísérleti módszerei is. Mindezek indokolták a gyógyszerészhallgatók „Kolloidika" alapkollégiuma tematikai korszerűsítését és az elméleti előadások anyagára épülő laboratóriumi gyakorlati jegyzet átdolgozását.
A praktiktum a hallgatók képzési tematikájának figyelembevételével olyan ismeretanyag összefoglalását tekinti fő céljának, amely a gyógyszertechnológia elsajátításához és a gyakorló gyógyszerészi feladatok ellátásához is szükséges kolloidkémiai/kolloidfizikai alapismereteket és kísérleti módszereket egyaránt magában foglalja.
Az átdolgozott jegyzet 9 alapfejezetben tárgyalja a tananyagot. A gyakorlati képzés korszerűsítése és hatékonyságának elősegítése céljából új gyakorlatokkal bővítettük a jegyzetet. A fejezetek elején összefoglaltuk a vonatkozó elméleti ismereteket. Az elméleti rész után a mérési módszerek és a mérőműszerek használatának ismertetése következik. A fejezetek a laboratóriumi gyakorlatok elvégzésére vonatkozó mérési utasításokkal zárulnak. Az elméleti és a gyakorlati részek ezen egységének biztosításával a hallgatók felkészülését kívántuk megkönnyíteni.
Ezúton is köszönet illeti az első kézirat elkészítésében közreműködő kollégáim, dr. Bán Sándor, dr. Györgyi Sándorné, dr. Kabai Jánosné, dr. Nagy Miklós, dr. Pászli István és dr. Rohrsetzer Sándor értékes munkáját. (Csempesz Ferenc)