Rendkívüli halálesetek Budapesten, 1881–1944
Szerző(k)/Szerkesztő(k):
Dunay György, Péter Sótonyi(Prof. dr.)Oldalszám: 274
ISBN: 9789633315194
Nyelvek: magyar
Fileméret (pdf): 74 MB
Kiadó: Semmelweis Kiadó
Impresszum
Leírás:
A Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézete 66 521 boncolására kiterjedő anyagának összehasonlító-statisztikai elemzése (1881–1944).
Intézetünk a Budapesten bekövetkezett „rendkívüli halálesetek” boncolását végezte. A „rendkívüli haláleset” igazságügyi-jogi kategória és azon eseményekre vonatkozik, amelyben a jogszabályok hatósági intézkedést, hatósági boncolást írnak elő. Ezzel összefüggésben megemlítendő, hogy az adatok időbeli összehasonlításánál mindig szem elõtt kell tartani a jogszabályokban
bekövetkező változásokat. Ez a módszer viszont lehetővé teszi, hogy az előző feldolgozással azonos szerkezet és elvek alapján egységes képet tudunk adni a teljes idõszakról.
A rendkívüli halál fogalmát és az esetek körét jelenleg az 1997. évi CLIV. törvény 218. § (4) bekezdése szabályozza, eszerint „rendkívüli az a halál, amelynek természetes módon való bekövetkezését a körülmények kétségessé teszik.”
Jelen feldolgozásunkban alapvetően a hatályos egészségügyi törvény előírásait vettük figyelembe.
Könnyen belátható, hogy az egyes korszakokban a rendkívüli halál körét meghatározó jogszabályok tartalmában lényeges különbségek vannak. Ezen különbségek a gyakorlatban
mintegy 2–5 év késéssel jelennek meg, alapvetően ezek a körülmények képezik annak gátját, hogy az általunk boncolt és vizsgálat események más jogi környezetben végzett hasonló vizsgálatokkal összevethetõk legyenek.
A boncolási adatok feldolgozásához – a kezdetektől a könyv megjelenéséig – a támogatást az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosította. Köszönet érte. Nagyra értékeljük dr. Táncos Lászlónak, a Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió Kft. igazgatójának, hogy felvállalta a könyv kiadását és dr. Vincze Judit főszerkesztőnek és Ángyán Gergő képzőművésznek kivételes munkáját.
Köszönetet mondunk munkatársainknak – Kelemen Lászlóné, Nagy Árpádné, Gábor Zsuzsa, Lõvei Judit, Papp Erzsébet –, akik az számítógépre történõ rögzítést igényes és kitartó munkájukkal lehetõvé tették.