Orvosképzés
A graduális és posztgraduális képzés folyóirata
2023; XCVIII. évfolyam, 1. szám, 343-700, OTDK
Leírás:
Sok szeretettel köszöntöm Önöket a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi Szekcióján. Az utóbbi évek rendhagyó konferenciái után nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a hagyományos módon, személyesen láthatjuk vendégül a tudományterület legkiválóbb fiatal kutatóit. Kiemelt köszönet illeti egyetemi tudásbázisainkat, melyek a járványügyi, majd gazdasági nehézségek ellenére képesek voltak kutatásaikat folytatni, megteremtve a lehetõséget hallgatóink számára a magas minõségû, értékes tudományos anyagok elkészítésére.
Sokszor teszik fel a kérdést, miért is jó a tudományos diákköri munka?
A TDK munka feladata a lelkes fiatal hallgatók bátorítása, felkarolása, hogy megismerkedjenek a kutatás alapvetõ fortélyaival. Az egyetemi évek alatt megszerezhető ilyen irányú tudás nélkülözhetetlen a késõbbi szintetizáló tudásokhoz. Vallom ezt azért is – és hallgatóimnak én magam is azt tanácsolom –, hogy a megszeretett tudományos véna birtokában sokkal kritikusabban merik
értelmezni a kapott eredményeket, legyen az egy alapkutatásban kapott mérés végeredménye, vagy akár egy labor vagy képalkotó leirata. Egyben a tudományos diákköri munkával megszerezhetõ tapasztalat (idõ, energia stb.) enged majd nagyobb alázattal odafordulni olyan egyszerű tankönyvi sorokhoz is, hogy adott esetben mennyi ennek vagy annak a gyógyszernek a dózisa.
Gondoljuk végig mennyi kutatómunka, idő és energia áll ezen –ma már triviálisnak vett – ismeretanyagok hátterében. Erre is kiváló a TDK, hogy a hallgató megismerje az utat, hogy hogyan születnek evidenciák kezdeti lépésekbõl és így hivatásunk hogyan is éri el komplexitását. És ha valaki erre adta a fejét, úgy a jó mentoroknak pedig kötelessége azt kiszolgálni, a feltételeket megteremteni. A tehetséggondozás professzionális munkát kíván. Köszönet és hála az értékteremtő munkáért mindenkinek, aki ebben részt vesz, mely a minõségi orvosképzést és a minõségi értelmiségi képzést, utánpótlást biztosítja az egyetemnek, Magyarországnak.
A hungarikummá vált TDK-s tehetséggondozásnak, illetve ennek mester és tanítvány szintû megjelenésének a legszebb, a legékesebb példáit láthatjuk majd az OTDK ez évi konferenciájának keretein belül is. És ugyanezen életutakban látjuk majd, hogy a TDK-s mozgalmat azok éltetik, akiket egy életre elvarázsolt a tudományos diákköri munka légköre és így lesznek tanítványokból mesterek. A TDK egyik legfontosabb alapja a jó mester megtalálása és ezzel így igazi értékek mentén, nemzedékek nevelődnek ki. Vigyáznunk kell ezen eszmei és személyi értékeikre!
A tudományos diákköri munka nemzetközileg is egyedülálló rendszerbe szervezését fáradhatatlanul végzõ Országos Tudományos Diákköri Tanács munkájának, a kutatólaborok és témavezetõk aktív tehetséggondozásának, valamint a fiatalok tudomány
iránti lelkesedésének hála idén az Orvos- és Egészségtudományi Szekció 69 tagozatában nem kevesebb, mint 553 előadás kerül bemutatásra. Az anyaországi és határon túli hallgatók, illetve középiskolás diákok által elkészített pályamûvek az orvostudomány rendkívül széles spektrumát érintik, így a Hallgatóság minden tagja találhat érdeklõdésének megfelelõ elõadásokat.
A kiemelkedõ érdeklõdésre és a versenyen induló hallgatók létszámára való tekintettel az idei esztendõben az elõadások Egyetemünk négy helyszínén kerülnek bemutatásra: a Nagyvárad Téri Elméleti Tömbben, az Elméleti Orvostudományi Központban, illetve az Egészségtudományi Kar, valamint a Fogorvostudományi Kar Szentkirályi utcai épületeiben.
Büszkék vagyunk arra, hogy a megnyitó ünnepség keretein belül két kiemelkedõ elõadást is meghallgathatunk: elõbb Prof. Gloviczki Péter nemzetközi hírû érsebész, a Mayo Klinika emeritus professzora és a Semmelweis Egyetem alumnusa mutatja be tudományos munkásságát, illetve Prof. Merkely Béla Rektor Úr ad betekintést a Semmelweis Egyetemen zajló kardiológiai kutatásokról, melyben értelmet nyer a TDK-tól az egyetemi katedráig vezetõ út. Az OTDK keretein belül hallgathatjuk meg majd a Roska Tamás Tudományos Elõadást, ahol Dr. Tornai Dávid ismerteti velünk hepatológiai kutatásainak eredményeit. A Szervezõ Bizottság és a Tudományos Diákköri Tanács nevében kívánunk sikerekben, tapasztalatokban gazdag konferenciát hallgatóinknak. Reméljük, hogy az idei kongresszus is lehetõséget teremt megannyi szakmai tanácskozásra, tapasztalatcserére, új szakmai kapcsolatok vagy akár barátságok építésére.